Go to content Go to navigation Go to search

Falstart Mędrców ze Wschodu

January 5th, 2010 by xAndrzej

Tyle już dni minęło od Bożego Narodzenia, a w liturgii dopiero dzisiaj do Betlejem i Jezusa dotarli MÄ™drcy ze Wschodu. Dlaczego tak późno? Przecież tacy byli mÄ…drzy, oczytani, znali Pisma, bywali w Å›wiecie i na dworach? Dlaczego wyprzedzili ich nieuczeni prostacy pasÄ…cy swe bydÅ‚o na pastwisku? PiÄ™knÄ… odpowiedź daÅ‚ nam Ojciec Ã…Å¡wiÄ™ty podczas Mszy w pasterkÄ™. Pasterze mieli krótszÄ… drogÄ™, bo ich serce byÅ‚o proste, a umysÅ‚ ufny. MÄ™drcy, jak to mÄ™drcy, zanim coÅ› zrobiÄ… muszÄ… podyskutować, poczytać, sprawdzić przypisy, postawić kilka sprzecznych tez, napisać program, opracować szczegóły koncepcji, potem zebrać opiniÄ™ od innych i może wtedy wyruszyć w drogÄ™. Znam wielu ludzi, którzy sÄ… ciÄ…gle daleko od Boga, bo szukajÄ… dowodów, czekajÄ…, aż im siÄ™ wszystko misternie poukÅ‚ada. A Bóg nie chce siÄ™ uÅ‚ożyć pod dyktando czÅ‚owieka. Pewnie i z tego powodu czÄ™sto mÄ™drcy popeÅ‚niajÄ… najwiÄ™ksze herezje i majÄ… najwiÄ™cej falstartów. Nawet Å›wiecÄ…ca gwiazda i studiowane ksiÄ™gi nie doprowadziÅ‚y ich bezpoÅ›rednio do Jezusa. MÄ™drcy ze Wschodu popeÅ‚nili najwiÄ™kszy falstart swojego życia szukajÄ…c Mesjasza na dworze Heroda. Oni nie poszli tam z wizytÄ… kurtuazyjnÄ…, ale byli przekonani, że Król może tylko narodzić siÄ™ na królewskim dworze. No bo, jeÅ›li miaÅ‚ być to wÅ‚adca, Pan Panów, to gdzie Go szukać, jak nie w paÅ‚acu? Nawet im przez gÅ‚owÄ™ nie przetargaÅ‚o, że to wszystko mogÅ‚o stać siÄ™ w ubogiej grocie. PamiÄ™tam mój pierwszy żłóbek przygotowywany w koÅ›ciele. PrzyniosÅ‚em ze wsi siano, żeby na nim uÅ‚ożyć glinianego Jezusa. Mocno siÄ™ zdziwiÅ‚em, gdy mój ksiÄ…dz z parafii wyrzuciÅ‚ siano, a w to miejsce wÅ‚ożyÅ‚ zÅ‚ote, sztuczne i wÅ‚ochate girlandy. PopatrzyÅ‚ na mnie z góry i z wielkim znawstwem w gÅ‚osie stwierdziÅ‚: “W ikonografii zÅ‚oto oznacza boskość i niebo.” PoczuÅ‚em siÄ™ maÅ‚y wobec wielkich zdobyczy historii sztuki, ale siana mi byÅ‚o szkoda, bo na nim Jezus wyglÄ…daÅ‚ normalniej. Wcale siÄ™ wtedy na nikogo nie obraziÅ‚em. Pokornie przyznaÅ‚em, że maÅ‚o jeszcze wiem o sztuce i maÅ‚o czujÄ™ ducha KoÅ›cioÅ‚a. DziÅ› pewnie bym powiedziaÅ‚, że byÅ‚ to kolejny falstart, jakich w naszym kapÅ‚aÅ„skim życiu jest bardzo dużo. Szukamy przecież ciÄ…gle bogatych Å›rodków, gdy tymczasem, posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ ubogimi, zrobilibyÅ›my wiÄ™cej dla Jezusa. Brakuje nam odwagi ubóstwa, a może jeszcze bardziej takiej ewangelicznej mentalnoÅ›ci, że Boga nie ma w paÅ‚acach, ale w ubogim i prostym sercu, w geÅ›cie dobroci i miÅ‚oÅ›ci, w pokorze i skromnoÅ›ci. Na szczęście u MÄ™drców to nie byÅ‚o zarozumialstwo i cynizm, to rzeczywiÅ›cie byÅ‚ falstart, bo kiedy odnaleźli Jezusa - już innÄ… drogÄ… wrócili do domu.

Migawki z życia:
PróbujÄ™ siÄ™ już wydobyć ze swojej celi i mniszego życia. Od rana pracowaÅ‚em normalnie zajmujÄ…c siÄ™ caÅ‚Ä… masÄ… seminaryjnych rzeczy. ZdążyÅ‚em być w kurii, a w domu przyjąć kilku goÅ›ci z różnymi sprawami. A jutro, na Trzech Króli, wrócÄ… już klerycy i bÄ™dziemy mieli nasze seminaryjne “objawienie”.

Intencje modlitewne:
Oczywiście na pierwszym miejscu modliłem się za naszych kleryków, żeby nie tracąc mądrości, mieli serce proste i umysł ufny; za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie ( z trwogą przeczytałem dziś wypowiedź rzecznika episkopatu Francji, że jeśli nie przybędzie powołań, to za 15 lat trzeba będzie zlikwidować we Francji połowę diecezji - jak mi nie pomożecie modlić się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie to razem przed Bogiem odpowiemy za likwidację Kościołów lokalnych na świecie!!! - Najbliższa modlitwa - 7 stycznia, czwartek godz. 20.oo - kościół seminaryjny); za chorych i cierpiących, za bezdomnych i bezrobotnych; za mędrców tego świata, żeby przestali wątpić, a zaczęli ufać!; za niewierzących - o łaskę wiary.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.