Go to content Go to navigation Go to search

Demon chciwości

April 20th, 2011 by xAndrzej

Wielka Åšroda

Święty Jan wyjaśnia zdradę Judasza opętaniem. Wszedł w niego szatan i dlatego zdradził. Święty Mateusz mówi, że Judasza po prostu ogarnęła chciwość. Chciał zarobić na Jezusie. Sprzedał Go za małe pieniądze. Trzydzieści srebrników kosztował tak naprawdę lichy niewolnik. Obydwaj ewangeliści mają jednak rację. Judasz zdradził, bo opanował go demon chciwości. Nie mam wątpliwości, że demon chciwości jest bardzo częstym gościem w duszy księdza. Może i przesadzone są opinie o naszej pazerności i chciwości, ale może też i coś w nich jest i musimy się przyznać, że lubimy czasem zarabiać na Jezusie niezłe pieniądze. Mało znam księży ubogich. Na pewno sam nim nie jestem. Natychmiast mógłbym wymienić wielu moich współbraci, którzy mają bogate rzeczy, bogate samochody, lubią bogate wyjazdy. Nie jesteśmy wolni od demona chciwości. Wystarczy też przecież sprawdzić nasze troski, nasze myślenie i nasze mówienie - jak często dotyczą one pieniędzy. Nasze kapłańskie zebrania są najbardziej burzliwe, kiedy dyskutujemy o pieniądzach. Za dużo wybudowaliśmy, za dużo posiadamy i staliśmy się w wielu przypadkach niewolnikami tego wszystkiego. Straciliśmy wolność ewangelicznego ubóstwa i jesteśmy już za bardzo ociężali, żeby iść za Jezusem. Bo za Nim mogą iść, tylko ci, którzy porzucili kosze.
Na szczęście mamy kilku ubogich kapłanów, może nawet nie kilku. Św. Jan Maria Vianney - niedościgniony wzór ubóstwa. Często też wspominam naszego Księdza Jana Zieję. Ksiądz Jan już na swoich prymicjach obiecał sobie, że nie będzie brał pieniędzy za żadne sakramenty święte i za głoszenie Słowa Bożego. Był temu wierny, ale wiele też z tego powodu wycierpiał i to od współbraci kapłanów.
Demon chciwości do cna wypełnił duszę Judasza. Nie upilnował się pilnując trzosa. Zdradził Jezusa dla pieniędzy. Ciarki mnie przechodzą po plecach, gdy pomyślę, że Jezus jest dużo biedniejszy ode mnie, że jest dużo biedniejszy od każdego kapłana żyjącego na ziemi. Jeszcze bardziej jest mi wtedy wstyd za nasze kapłańskie wygody i życie ponad stan.
Będę się patrzył na Ciebie Jezu przez te najbliższe dni i spraw proszę, żebym odkrył i zapragnął być ubogim dla Ciebie, tak jak Ty, będąc bogaty stałeś się ubogim, aby nas swoim ubóstwem ubogacić.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.